PDR (ang. Paintless Dent Repair) – usuwanie wgnieceń karoserii samochodowych bez konieczności późniejszego lakierowania.

Metody naprawy:

Pierwsza metoda to „masowanie” blachy od wewnątrz w celu przywrócenia jej poprzedniego kształtu za pomocą narzędzi specjalnie do tego celu wykonanych z odpowiednich gatunków stali (potocznie zwanych heblami). W celu uzyskania dostępu do spodniej strony blachy często należy zdemontować jakiś element karoserii, np. podsufitkę dla naprawy wgnieceń znajdujących się na dachu. Demontaż nie zawsze jest konieczny i zależy od wielu czynników, ale musi to ocenić doświadczony technik usuwania wgnieceń.

Druga metoda, tzw. „na klej” polega na wyciągnięciu wgniecenia przy pomocy specjalnie do tego skonstruowanych narzędzi oraz kleju o odpowiednich własnościach fizycznych. Sposób ten wykorzystuje się przy naprawie w trudno dostępnych dla hebli miejscach.
W obu przypadkach ważnym elementem naprawy jest światło. Stosuje się tu lampy o specyficznych właściwościach świetlnych.
Podkreślić jednak należy, iż najważniejszym elementem obu technik jest człowiek. To właśnie od umiejętności technika usuwania wgnieceń zależy na ile dokładnie i sprawnie naprawa zostanie przeprowadzona. Kwalifikacje i doświadczenie są w tym procesie bardzo ważne. Nasza firma jest w stanie to Państwu zagwarantować!

Zalety systemu PDR:

•    Brak konieczności szpachlowania.
•    Brak konieczności lakierowania.
•    Brak uszkodzeń warstwy ochronnej.
•    Oszczędność czasu i pieniędzy
•    Zachowanie oryginalności lakieru, co wpływa na wartość pojazdu